Skip To Main Content

Faculty and Staff

Access teacher sites and email addresses through Student Progress Center.

Principal

Brennan McCurley
brennan.mccurley@stpsb.org

Administration

Lauren Bethancourt
lauren.bethancourt@stpsb.org
State Testing, Science, Social Studies, ESL; Tech and Chromebooks, Attendance monitoring for Sophomores

John Boudreaux
john.boudreaux@stpsb.org
Discipline (9th & 12th), Security, Fine Arts, SPED; Female Athletics, Attendance monitoring for Juniors

Jennifer Clark
jennifer.clark@stpsb.org
Master Schedule, English, Math, and Foreign Language; Clubs and Activities, Attendance monitoring for Freshmen

Cliff DeLouche
cliff.delouche@stpsb.org
Discipline (10th and 11th), PBIS, Transportation, Facilities, Male Athletics, PE, ROTC, Vocational, Health, Medical; Career-Tech, Attendance monitoring for Seniors

Kenny Schenck
kenneth.schenck@stpsb.org
Athletic Director, Discipline

Support Services

Stephanie Gomez
stephanie.gomez@stpsb.org
Special Ed Coordinator

Sarah Walters
sarah.walters2@stpsb.org
SAT/504 Chair

Mary Koepp
mary.koepp@stpsb.org
School to Work Coordinator

Office Staff

Marla Pike
marla.pike@stpsb.org
Front Office Secretary

Rhonda Buisson
rhonda.buisson@stpsb.org
Attendance

Ashante' Hyde
IDs, Chromebooks, Textbooks

Raysharra Morgan
Financial Office

Laura Doherty
Nurse

Emily Madden
Mental Health Provider

Monique Hankel
Mental Health Provider

Elizabeth Colegrove
Graduation Coach

Donald Simmons
In-School Suspension

Darren Powell
School Resource Officer

Faculty and Staff

English

Amanda Arledge
Scott Becker

Mary Beth Buckley
Lara Finnan
Abbey Fauntleroy

Nicole Huval
Jessica Lee
Bryce Macki
Scarlett Martin
Julie Ochoa
Lynne Overmier
Garrett Piglia

Dawn Roe
Cassandra Rogers
Rachel Senez

Stella Wood (Chair)

Math

Blaine Basse
Jeff Bethel
Samantha Doyle
Monty Fontenot
Stephanie Goudeau (Chair)
Chantel Ingraffia
Jennifer Jenkins
Elsie Jerez
Whitney Lizana
Dana McDaniel
Paul Newfield (SWE)

Clare Oviedo
Ronald Rollins
Amy Serigny
Elyssa Sharp

Sandra Vojtaskovic
Lori Walgamotte

Science

Lesley Becker
Jimi Bonnette
Cullyn Brooks (SWE)
Leslie Callaway (Chair)
Melissa Cefalu
Heather Cody
Kim Hunt
Donna Mansfield
Daniel Scheer
Misty Smith
Steve Turner

Social Studies

Paula Carter
Jordan Demers (SWE)

James Haas
Jimmy Inman (Chair)
Damena McCoy
Amanda Milton
Drew Mizell
Andrew Pennington
David Sanchez

Nathan Shoemake
Jennifer Vice

Foreign Language

Fabiana Lanaux
Lorena Kennedy
Charlotte Smith (Chair)
Itzela Wauhob

Physical Education

John Flowers
Katherine Patrick
Glenn Salter
Greg Salter
Taylor Singletary
Chris Yeager

NJROTC

MA1 Samuel Gallaspy
Chief Kevin Warner

Fine Arts Department

Cedric Bridges
Michael Eddy
Holly Flattman
Brian Hanson
Shelley Hickman (Chair)
Gary Mendoza
Neal Naquin
Joe Riles
Anthony Smith, Jr

Career Technical Courses

Stephanie Buchholz- Culinary Arts
Jeff Dragg- Business
Katie Fitzmorris- Family & Consumer Sciences
Meghan Houidobre- Certified Nursing Assistant
Jennifer Hudmon- Business Classes, Chair
Hunter King- Agricultural Science
Jackie Ladner- Welding
Bryant Laird- Agricultural Science
Richard "Vance" Lynch- Business/Adobe Photoshop
Kevin McDaniel- Business/Operation Spark
Cortney Nugent- Business/Adobe Premiere
Richard O'Connell- Business/Adobe Photoshop/Operation Spark
John Thomas- Carpentry/NCCER
Timothy Williams- JAG

Library Resources

Sheree Caminita- Library Media Specialist

Students With Exceptionalities (SWE)

Darcie Conner
Jyl Feske
Victoria Foret
Douglas Harper
Nancy Hoppe
Allison Laird
Lori Morris
Anthony Parr
Theresa Sharp
Heidi Steele
Christy Taylor
Rex Williams
Stacey Williams